Akatyst ku czci Matki Bożej

akatyst

W najbliższą niedzielę – 15 grudnia, o godzinie 17:00 w naszym kościele odbędzie się wyjątkowe nabożeństwo, podczas którego zostanie w całości odśpiewany Akatyst ku czci Bogurodzicy.

Począwszy od roku 2009, śpiew Akatystu wypełnia mury naszej świątyni w każdą Trzecią Niedzielę Adwentu, a zatem można powiedzieć, że stał się on naszą tradycją. Mimo to, wciąż wielu ludzi nie wie czym właściwie jest i jak wygląda ten rodzaj modlitwy.

W jego krótkiej prezentacji należy zaznaczyć, że jest to nabożeństwo zakorzenione w tradycji prawosławnej. Istnieje kilka rodzajów akatystów, ale ten  na cześć Bogurodzicy jest najbardziej znany. W czasie celebracji, w odpowiednich momentach okadzana jest ikona Matki Bożej oraz śpiewany jest hymn składający się z 24 strof – na przemian krótszych i dłuższych. Jego słowa wychwalają Maryję, poprzez podkreślenie Jej udziału w życiu ziemskim Pana Jezusa, a także Jego Kościoła. Cały tekst jest pełen przepięknych obrazów i porównań odnoszących się do wydarzeń związanych z narodzinami Chrystusa oraz zbawiennych skutków Jego przyjścia na świat.

Niezwykle trudnego wyzwania przygotowania tego nabożeństwa od strony wokalnej podjęła się po raz kolejny już wspólnota oazowa. Dlatego też również w jej imieniu bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w tym niezwykłym nabożeństwie. Chciejmy przez tę wspólną modlitwę prosić Pana Boga, by przez wstawiennictwo Bogurodzicy udzielił nam łaski dobrego przygotowania naszych serc na  Boże Narodzenie.

AK

Tagi: