Misjonarz z Brazzaville

IMG_2939

W naszej parafii gościliśmy ks. Macieja Fleszara – proboszcza parafii pw.  św Jana Pawła II w Brazzaville.  Misjonarz wygłosił kazania na Mszy św. wieczornej w sobotę (07.07) oraz na Mszach św. w niedzielę (08.07). Kapłan pochodzi z diecezji tarnowskiej od trzech lat posługuje na misjach w Republice Konga. 

-Praca misyjna w Republice Konga polega przede wszystkim na duchowym i materialnym wspieraniu miejscowego Kościoła, który liczy niespełna 120 lat. Ewangelia w Republice Konga została przyjȩta dopiero w 1883 roku. Wiara Kongijczyków jest zatem bardzo młoda i brakuje jej jeszcze duchowej dojrzałości. Czȩsto łączy się ona z tradycyjnymi wierzeniami, rzucaniem uroków, oskarżaniem o czary. Ograniczony dostȩp do edukacji, prasy, literatury oraz Internetu sprzyja rozwojowi sekt- mówi ks. Maciej Fleszar  w wywiadzie udzielonym Naszemu Dziennikowi.

Jak tłumaczy w wioskach, w których brakuje w Republice Konga zorganizowanych parafii „żniwo” zbierają różnego rodzaju sekty. Podobną sytuacje obserwuje się w stolicy kraju Brazzaville.

-W dzielnicach, które nie mają jeszcze swoich parafii następuje błyskawiczny rozwój sekt. Dotyczy to również dzielnicy, w której razem z moim polskim współbratem podejmujemy się organizacji parafii pw. Św. Jana Pawła II- podkreśla ks. Maciej Fleszar.

W październiku zeszłego roku spełniło się pragnienie mieszkańców tej dzielnicy Brazzaville, została erygowana parafia pw. św. Jana Pawła II. Jej mieszkańcy żywią ogromną miłość do św. Jana Pawła II który 5 maja 1980 roku odwiedził ich kraj.  Budowa kościoła pod wezwaniem św. Jana Pawła II, została powierzone -przez ks. abp Anatola Milandou, metropolitę Brazzaville- dwóm kapłanom z Polski w tym ks. Maciejowi Fleszarowi.

-Codzienna Eucharystia, sprawowana w prowizorycznej wiacie, gromadzi do kilkuset wiernych, którzy aktywnie włączają się w działalność grup apostolskich i modlitewnych. W obecnej chwili trwają przygotowania do budowy kościoła oraz szkoły. Jednak kryzys ekonomiczny, w którym pogrążona jest Republika Konga jest przeszkodą w jego realizacji, dlatego bardzo potrzebujemy wsparcia duchowego i materialnego.  Chcielibyśmy, aby ta nasza parafia w Brazzaville stała się żywym pomnikiem św. Jana Pawła II- wyznaje ks. Maciej Fleszar.

Misjonarz goszcząc w Niepołomicach  opowiedział o swojej pracy misyjnej. Każdy z nas mógł wesprzeć  dzieło budowy świątyni pw. św. Jana Pawła II w Brazzaville.

mb

Kapłan prowadzi stronę misyjną http://zrobcie-halas.pl/mission-possible

Numer konta, dla tych, którzy zechcieliby wesprzeć dzieło budowy kościoła pw. św. Jana Pawła II w Brazzaville :

PLN 47 1160 2202 0000 0003 0968 9142

EUR 83 1160 2202 0000 0003 0814 4933

USD 76 1160 2202 0000 0003 0969 2306

tytułem : budowa kościoła

 

 

 

Tagi: