Roraty 2019 z kardynałem Stefanem Wyszyńskim

Roraty 2019

„Takiego prymasa Bóg daje raz na tysiąc lat” – mówił o kard. Wyszyńskim Jan Paweł II.

Poznanie wielkiego prymasa, który pomógł nam zachować wiarę i odzyskać upragnioną wolność w najtrudniejszym okresie współczesnych dziejów, to obowiązek każdego Polaka, przede wszystkim najmłodszego. Bo jeśli dziadkowie dzieci uczestniczących w Roratach być może pamiętają Prymasa Tysiąclecia, ich rodzice może o nim słyszeli, to dzieci nie znają go wcale. Dlatego uczestnikom adwentowych spotkań roratnich chcemy przedstawić osobę i życie kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, który 7 czerwca 2020 roku zostanie beatyfikowany.

W pierwszych dniach zapraszamy tam, gdzie zaczęło się jego życie, gdzie mały Stefek Wyszyński mieszkał z rodzicami i rodzeństwem, gdzie się uczył i wychowywał, gdzie dorastał i dokonywał pierwszych wyborów. W kolejnych dniach Stefan Wyszyński, już jako kapłan, biskup i prymas, wskaże, co jest w życiu naprawdę ważne, za czym warto iść i komu warto zawierzyć.

Nie ma w tym roku specjalnej piosenki roratniej. Proponujemy, by – jak to się dzieje w wielu parafiach – korzystać z tradycyjnych pieśni adwentowych i antyfon na Msze św. roratnie. By nie zaginęło to, co jest wielką wartością liturgii adwentowej.

Zachęcamy też dzieci do zapamiętywania chociaż jednego zdania słowa Bożego przypadającego na dany dzień.

Roraty 2019: Pytania i odpowiedzi

poniedziałek, 2 grudnia 2019

1. Jak nazywa się kardynał, którego poznamy na tegorocznych Roratach?
 Kardynał Stefan Wyszyński
2. W jakim liście Nowego Testamentu znajdziemy słowa św. Pawła „Radujcie się! Pan jest blisko!”?
W Liście do Filipian
3. Kogo nazywamy sługą Bożym?
 Osobę, wobec której rozpoczęto proces beatyfikacyjny
Plansza roratnia

wtorek, 3 grudnia 2019
1. Jak nazywali się rodzice Stefana Wyszyńskiego?
Julianna i Stanisław
2. Jakie dwa obrazy Matki Bożej wisiały w domu Wyszyńskich?
 Obraz Matki Bożej Częstochowskiej i obraz Matki Bożej Ostrobramskiej
3. W jakiej parafii został ochrzczony Stefan Wyszyński?
W parafii Przemienienia Pańskiego w Zuzeli
Obrazek: Zuzela

środa, 4 grudnia 2019

1. Jak miały na imię siostry i brat Stefka Wyszyńskiego?
 Siostry: Anastazja, Stasia, Janka i brat Wacek
2. Co zrobiły siostry, kiedy się wydało, że Stefek spalił ich lalki?
Prosiły tatę, by darował Stefkowi karę
3. Dlaczego tata nie ukarał Stefka?
Bo widział, że siostry mu przebaczyły
Obrazek: Rodzina Wyszyńskich

czwartek, 5rudnia 2019
1. Ile lat miał Stefek Wyszyński, kiedy umarła jego mama?
2. Jak długo Stefek tęsknił za zmarłą mamą?

3. Z kim związał się mocno Stefan Wyszyński po śmierci mamy?

Obrazek: Śmierć mamy

piątek, 6 grudnia 2019
1. Dlaczego gimnazjum w Warszawie, do którego chodził Stefek Wyszyński, było wyjątkowe?

2. Czego nie lubił uczyć się Stefek?

3. Co oznaczał skrót ONC? Było to hasło harcerzy, do których należał Stefan Wyszyński.

Obrazek: Uczeń i harcerz

sobota, 7 grudnia 2019

1. Ile lat miał Stefek, kiedy pierwszy raz pomyślał, że chciałby być księdzem?

2. Dlaczego diakon Stefan Wyszyński nie przyjął święceń kapłańskich razem ze swoimi kolegami?

3. Gdzie ksiądz Wyszyński odprawił swoją pierwszą Mszę św.?

Obrazek: Stefan Wyszyński księdzem

Tagi:  ,